InPromptu-digivalmennus yhdistystoimijoille

Tervetuloa digioppiin!

Inpromptu – tukea digiosaamiseen -hanke järjestää 27.-28.2.2020 digivalmennuksen. Valmennus pidetään Helsingin Työkanavan tiloissa, Katajanokanlaituri 4. Teemana on digin hyödyntäminen yhdistystoiminnassa. Valmennuksen tavoitteena on antaa osanottajille ja yhdistyksille välineitä saada digiasiat järjestykseen. Etsimme myös uusia tapoja hoitaa yhteisiä asioita muiden toimijoiden kanssa.

Valmennus on MAKSUTON. Hanke tarjoaa osallistujille kahvitukset ja ruokailun. Matkat ja majoituksen jokainen maksaa itse. Valmennus sopii kaikille yhdistyksen toimintaan osallistuville, mutta edellyttää jonkin verran kokemusta tietokoneiden tai tablettien käytöstä. Toivomme, että osallistujat ottavat mukaan oman läppärin tai tabletin.

Käsittelemme valmennuksella mm. seuraavia asioita:

·         mikä on yhdistyksen huoltokirja ja mitä se tarkoittaa yhdistykselle

·         miten kannattaa toteuttaa yhteistyö muiden kanssa,

·         turvallisuuden perusasiat digimaailmassa.

Tämä valmennus on osa laajempaa kokonaisuutta, joka toteutetaan kolmessa vaiheessa.

  1. Yhdistyksen toiminnan nykytilan ja kehittämistarpeiden kartoitus. Yhdistyksen huoltokirja, some ja verkon hyödyntäminen toiminnassa.
  2. Miten digikäyttäjät voivat auttaa toisiaan digiasioissa. Digiohjaajana toimiminen ja henkilökohtainen osaamiskirja.
  3. Yhdistyksiä rohkaistaan ja tuetaan toteuttamaan digityöpajoja.

Jokainen valmennus on oma kokonaisuutensa, johon voi osallistua erikseen. Kaikkia kolmea ei valmennusta tarvitse käydä läpi. Toki sen saa tehdä, jopa suosittelemme sitä.

Ilmoittautuminen: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd6b_udb-JJOgpjc21HNX_Ex74uHSlWTSZllmruYJCtyZBsfg/viewform